Mida järgmisena? Maksu- ja Tolliamet kogub tõendeid Vikipeediast

Posted on Posted in Avalikkuse tähelepanu, Õiguspraktika

Kõik me teame, et Vikipeedia võimaldab kiiret ligipääsu informatsioonile. Keskkoolis rõhutati, et Vikipeedia andmetesse tuleks suhtuda skepsisega, kuna alati ei ole tagatud usaldusväärsust ning tegemist ei ole algallikaga. Lõputööde puhul on tegemist range keeluga.

Maksu- ja Tolliamet suhtub aga veebientsüklopeediasse täie tõsidusega. Isegi nii kindlalt, et tõendiks võeti Vikipeediast pärinev informatsioon, millele tuginedes alustati väärteomenetlus. Nimelt jõudis Riigikohtusse vaidlus, kus logistikafirma NTN EST AS-i süüdistati selles, et juriidiline isik toimetas piirangutega kauba ilma kohustusliku dokumendita liiduvälisest riigist (Araabia Ühendemiraatidest) Eestisse ning mis eksporditi Venemaale. Tegemist oli helikopteriosadega, mida Vikipeedia andmetel võiks kasutada sõjaväekopterite juures ning mille tarnimine oli keelatud. Ettevõttele määrati 1600€ trahv.

 

Riigikohus leidis 2017. a lahendis, et MTA otsus ei sisalda viiteid erialasele kirjandusele, tootja andmetele või muudele kontrollitavatele allikatele selle kohta, et tegemist on õhusõiduki varuosadega, mis on spetsiaalselt loodud või kohandatud sõjaliseks kasutuseks. Kolleegiumi hinnangul ei ole süüteomenetluses sellise asjaolu tuvastamisel võimalik tugineda ka kohtuvälise menetleja otsuses viidatud Internetis avaldatud veebientsüklopeedia (Vikipeedia) andmetele ja seda põhjusel, et selles allikas avaldatud andmete tõepära ei ole verifitseeritav (ei ole võimalik üheselt kindlaks teha autorit ja andmete päritolu).

Käesoleva lahendiga oleme jõudnud tõdemusele, et sanktsioneerivat otsus ei saa teha tõendite põhjal, mis tuginevad Vikipeediast avaldatud andmetele. Kohus üldjuhul hoiab kohtumenetluses tõendamise standardit kõrge ja kvaliteetsena, sama aga ei saa väita kohtuvälise menetluse kohta. Seetõttu tasub kohtuvälises menetluse pingsalt jälgida menetleja tööd.

 

Foto:EPA

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga